PostWysłany: Pon 21:22, 19 Maj 2008    Temat postu: ZASADY

Zasady ze strony jakiegoś śmiesznego kolesia. Aż muszę Wam tę stronkę pokazać [link widoczny dla zalogowanych] ma koleś poczucie humoru z tą federacją.

2006

/wyciąg/

wersja1.2 wykonana przez Olafa Rodowalda

GRA:

Lacrosse jest grą kontaktową rozgrywaną przez dwie 10 osobowe drużyny. Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez wrzucenie piłki do bramki przeciwnika i zapobieżenie wrzuceniu piłki do własnej bramki. Drużyna, która zdobędzie więcej bramek wygrywa. Piłka jest w grze jeśli jest noszona, rzucana, uderzana przy użyciu kija i toczona lub kopana w dowolnym kierunku z wyjątkiem poniższych przepisów.

2. BOISKO:

a) BOISKO: To prostokąt o wymiarach ok.110m na 55m. Linie główne powinny mieć od 6cm do 12cm. Boisko powinno być podzielone na dwie połowy. Linia bramkowa powinna mieć 6cm szerokości.

b) BRAMKA: to kwadrat o boku 183 cm i słupku o szerokości 2-3cm. Bramka powinna być ustawiona centralnie między liniami końcowymi w odległości ok. 15m. Dookoła bramki powinno być wyznaczone pole bramkowe o promieniu ok. 2,75m.

c) POLE ATAKU I OBRONY: powinno być wyznaczone w odległości ok. 40m od linii końcowej i równolegle do niej.

d) SKRZYDŁA: powinny być wyznaczone liniami prostopadłym do linii środkowej i mieć długość ok. 10m po jej obu stronach i być oddalone o ok. 20m od środka boiska.

3. SPRZĘT:

a) PIŁKA: biała, żółta lub pomarańczowa zrobiona z gumy o średnicy ok. 10cm wadze 5 uncji

b) KIJ: zrobiony z drewna, laminowanego drewna lub tworzywa sztucznego zakończony kieszonką z siatki. Długość kija napastników i pomocników powinna wynosić od 101 do 107cm, a obrońców od 132 do 183cm. Główka kija powinna mięć szerokość od 16,5cm do 25,5cm. Wyjątek stanowi bramkarz którego kij może mieć główkę o szerokości od 25,5 do 30,5cm. Kieszeń rakiety do gry w lacrosse zostanie uznana za nielegalną, kiedy piłka umieszczona w głowie rakiety będzie pod najniższą krawędzią ściany bocznej.

c) KASK: powinien być wyposażony w kratkę chroniącą twarz.

d) OCHRANIACZE ZĘBÓW: każdy zawodnik obowiązkowo jest w niego wyposażony, powinien mieć bardzo widoczne kolory.

e) RĘKAWICE: Wszyscy gracze muszą nosić ochronne rękawice.

f) WYPOSAŻENIE ZABEZPIECZAJĄCE: wszyscy zawodnicy z wyjątkiem bramkarzy powinni mieć ochraniacze barków, ochraniacze ramion i tułowia też są zalecane. Bramkarz powinien dodatkowo posiadać ochraniacz szyi i klatki piersiowej.

4. DRUŻYNA:

składa się z dziesięciu zawodników. Każdy zawodnik musi mieć przypisaną jedną z czterech pozycji (bramkarza, obrońcy, pomocnika, napastnika). Drużyna w polu może posiadać do 4 zawodników z długimi kijami (poza bramkarzem).

Własne komentarze:

Napastnicy są odpowiedzialni za zdobywanie bramek, powinni grać przede wszystkim w strefie ataku. Dobry napastnik powinien świetnie panować nad kijem przy pomocy obu rąk, szybko i łatwo manewrować w okolicy bramki przeciwników. Powinno być trzech napastników.

Pomocnicy powinni przemieszczać się po całym boisku, uczestniczyć zarówno w działaniach ofensywnych jak i defensywnych. Pomocnicy są odpowiedzialni za przenoszenie gry. Dobry pomocnik powinien mieć dobrze opanowany kij, dobrze rzucać, łapać i przechwytywać piłkę. Ważna jest też szybkość i wytrzymałość pomocników. W drużynie jest ich trzech.

Obrońcy są odpowiedzialni za obronę bramki, w ich przypadku technika posługiwania się kijem nie jest najważniejsza. Obrońca musi szybko i sprawnie reagować na zagrania przeciwnik, dlatego ważna jest jego zręczność i agresywność. agresywność polu gra trzech obrońców.

Bramkarz strzeże bramki i prowadzi grę defensywną sterując obrońcami. Bramkarz powinien mieć dobrą koordynację ruchową (ręka-oko) i donośny głos. Także umiejętność odpowiedniej koncentracji jest istotna.

5. CZAS GRY:

60 minut czystej gry podzielone na 4 kwarty. Przerwy miedzy kwartami 2 dwu minutowe, a w połowie meczu obowiązuje 10 minutowa. Można wykorzystać dwie przerwy na żądanie.

6. ROZPOCZĘCIE GRY:

Wznowienie ze środka boiska ma miejsce na początku każdej kwarty i po zdobyciu bramki. Do wznowienia zawodnicy ustawiają się w swoich strefach (obrońcy w obronie, napastnicy w strefie ataku, 2 pomocników po bokach linii skrzydeł, a o piłkę walczy 1 zawodników z każdej drużyny). Grę rozpoczyna się bez wznowienia i jeśli jeden z zawodników popełni faul lub kwarta skończyła się faulem. Wtedy piłkę przyznaje się drużynie poszkodowanej.

Podczas wznowienia leży na środku linii, zawodnicy na komendę „down” przyjmują nieruchomą pozycję równoległą do linii środkowej z kijem i rękawicami dotykającymi podłoża. Obie ręce powinny dotykać kija i być z jego lewej strony (tak samo nogi i reszta ciała). Grę rozpoczyna gwizdek.

Zawodnicy skrzydłowi mogą rozpocząć grę od razu po gwizdku. Inni zawodnicy po zdobyciu piłki przez jedną z drużyn.

b) Poza boiskiem:

- gdy zawodnik posiadający piłkę nastąpi lub przekroczy linie boczne, lub dotknie częścią ciała lub kijem ziemi poza boiskiem, piłka przechodzi na rzecz przeciwników, którzy natychmiast powinni wznowić grę (trzeba zostawić im 5m)

- gdy utracona piłka dotknie, przekroczy lub po strzale przeleci linię końcową lub boczną, ustala się:

· Z wyjątkiem strzału na bramkę lub odbitego strzału na bramkę, piłkę przyznaje się drużynie, której zawodnik nie wybił (dotknął) piłki. Grę rozpoczyna się w miejscu w którym piłka przekroczyła linię

· Jeśli w środkowej strefie piłka po wznowieniu wyszła za boisko, powtarza się wznowienie

· Jeśli piłka wypadła za boisko na skutek strzału na bramkę, piłkę otrzymuje drużyna, której zawodnik był najbliżej miejsca opuszczenia boiska przez piłkę

· Jeśli piłka jest w powietrzu, można nią zagrać spoza boiska

Piłka nie można wracać do strefy obronnej i do pola bramkowego.

c) gdy piła zatrzyma się w sprzęcie zawodników, gra jest przerywana i piłka należy się drużynie przeciwnej. Jeśli dotyczy to bramkarza w polu bramkowym to gra jest cofana o 20m.

8. SPALONY

a) drużyna ma mniej niż 3 zawodników w strefie ataku (między linią środkową a końcową)

b) drużyna ma mniej niż 4 zawodników w strefie obrony (między linią środkową a końcową)

W razie spalonego grę przerywa się gdy:

· Tylko jedna z drużyn popełnia offside (faul techniczny zostaje odgwizdany)

a) W obronie:

Po przejęciu piłki strefie obronnej należy w ciągu 20s przenieść ją do strefy ataku. Nie wykonanie tego jest karane odebraniem piłki i przekazaniem drużynie przeciwnej. (W miejscu popełnienia błędu lub 20m od bramki)

b) W ataku:

Po przejęciu piłki strefie ataku należy w ciągu 10s przenieść ją do strefy „bliskiego” ataku. Można ją wycofać z powrotem (chyba że otrzymało się ostrzeżenie o pasywności), wtedy znowu odliczane jest 10s.

10. GRA ZAWODNIKA

a) Gra ciałem jest dozwolona gdy zawodnik jest w posiadaniu piłki lub w odległości do 5m od utraconej piłki. Atakować można zawodników z przodu i z boku, ponad pasem a poniżej szyi.

b) Gra kijem o kij przeciwnika jest dozwolona gdy zawodnik jest w posiadaniu piłki lub w odległości do 5m od utraconej piłki lub 5m od piłki w locie.

c) zasłona w ofensywie jest dozwolona w bezruchu

11. POLE BRAMKOWE

Przywileje bramkarza we własnym polu bramkowym:

· W obrębie pola bramkowego bramkarz może zatrzymać i blokować piłkę kijem lub dowolną częścią ciała. Bramkarz może blokować lub wybijać piłkę rękoma, ale nie wolno mu łapać piłki rękoma. Nie wolno bramkarzowi dotykać rękoma piłki będącej poza polem bramkowym, nawet gdy sam jest w jego obrębie. Bramkarz i każdy zawodnik broniący może otrzymać podanie w polu bramkowym.

· Nie wolno dotykać bramkarza i jego kija w polu bramkowym gdy jest w posiadaniu piłki. Można ją wyjąć z pola gdy nie jest w posiadaniu bramkarza.

· Można dotykać kija bramkarza pod takimi samymi warunkami jak innych zawodników, jeśli nie jest w posiadaniu piłki

· Bramkarz ma 5s na wznowienie gry

· Jeśli kij bramkarza zostanie złamany lub uszkodzony zostanie jego ekwipunek to grę należy natychmiast przerwać

Ograniczenia w polu bramkowym:

· Atakujący zawodnik zdobędzie gola rozmyślnie skacząc lub następując na pole bramkowe, gol nie może być uznany

· Atakujący zawodnik nie może przekraczać lin pola bramkowego przeciwników

· Zawodnicy broniący czasie posiadania piłki nie mogą wchodzić do pola bramkowego, dotyczy to także bramkarza (nie może cofać się z pola z piłką). Jeśli piłkę przejmie w posiadanie w obrębie pola bramkowego musi ją wyprowadzić w ciągu 4s.

Gdy piłka zatrzyma się w polu bramkowym (np. zaplącze się w siatkę), czas należy zatrzymać. Piłkę otrzymuje obrońca poza polem ataku.

12. ZMIANY

a) normalne zmiany

Nie ma ograniczenia liczby zmian. Zmiany dokonuje się podczas przerw w grze. Ale poza przerwami na auty i wymianę(poprawę) sprzętu.

b) zmiany specjalne

· Zmiany dokonuje się w specjalnym miejscu

· Zawodnik wchodzi na boisko po zejściu gracza z pola

· Specjalne zmiany mogą być dokonywane także podczas zatrzymania gry

13. INNE

Przerwy na żądanie - udziela podczas zatrzymania gry na wniosek zawodników obu drużyn i trenerów. Przerwy można zażądać także czasie posiadania piłki (prze drużynę posiadającą).

Alternatywne posiadanie -

14. FAULE OSOBISTE

Opis: Faule osobiste to poważne naruszenie zasad gry o grze ciałem, uderzaniu, grze kijem, podcinaniu, niepotrzebnej brutalności, nie sportowym zachowaniu nieregulaminowy sprzęcie.

Kary: wykluczenie zawodnika z gry na czas od 1 do 3 minut i przekazanie piłki drużynie poszkodowanej. Po otrzymaniu 5 kary indywidualnej zawodnik jest wykluczany z gry.

a) GRA KIJEM – nie można atakować, odpychać przeciwnika częścią kija znajdującą się pomiędzy rękami (w tym odpychać i przytrzymywać)

b) NIEPRAWIDŁOWA GRA CIAŁEM

· Nie można atakować zawodnika, który nie jest w posiadaniu piłki lub w odległości do 5m od straconej piłki

· Zabroniony jest atak na przeciwnika z tyłu i poniżej pasa

· Nie wolno atakować zawodnika powyżej ramion. Prawidłowy atak na zawodnika powinien być wykonany z trzymaniem kija w obu rękach.

· Nie wolno atakować zawodnika, który dotyka podłoża inną częścią ciała niż stopami (leżących itd.)

· Zabroniony jest atak głową (tzw. przebijanie się), kara za to przewinienie to min. 1minuta, a za bardzo brutalny atak 3 minuty.

c) NIEPRAWIDŁOWA KIJ – kara za kij nie spełniający norm wynosi od 1 do 3 minut

d) NIEPRAWIDŁOWA SPRZĘT – nie ma kary czasowej, ale sprzęt musi być naprawiony lub wymieniony

e) UDERZANIE – dotyczy poniższych zachowań

· Wymachiwania kijem w celu uderzenia kija przeciwnika lub samego przeciwnika

· Uderzanie przeciwnika kijem w celu wybicia piłki będącej w jego posiadaniu, za wyjątkiem gdy zawodnik ten ochrania swój kij ciałem. Wtedy takie uderzenie nie jest traktowane jako faul, ale nie może dotyczyć głowy i szyi zawodnika posiadającego piłkę.

· Nie wolno uderzać zawodnika w żadną część twarzy, szyi, klatki piersiowej, pleców, ramion czy głowy przy pomocy kija, za wyjątkiem przypadkowego uderzenia podczas podania, strzału czy próby podjęcia piłki

f) PODCINANIE – nie wolno podcinać zawodnika zarówno ciałem jak i przy pomocy kija. Faul nie jest popełniony jeśli zawodnik przewróci się o własny kij lub w walce sam doprowadzi do wywrócenia się

g) NIEPOTRZEBNA BRUTALNOŚĆ – dotyczy poniższych zachowań

· Naruszenia zasad dotyczących trzymania i popychania

· Celowe i niepotrzebnie ostry atak przez zawodnika broniącego na zawodniku atakującym wykonującym zasłonę

· Każdy niepotrzebny ostry i celowy atak na przeciwnika przy użyciu ciała lub kija

h) NIE SPORTOWE ZACHOWANIE – dotyczy wszystkich (graczy, trenerów itd..)

i) FAUL NIE SPORTOWY - 3 minuty kary i wykluczenie z gry np. bójka

16. FAULE TECHNICZNE – to takie, które są mniej istotnymi naruszeniami reguł gry i są to wszystkie naruszenia za wyjątkiem wymienionych w punkcie 16.

KARY – 30 sekundowe wykluczenie i strata piłki przez drużynę popełniającą przewinienie

NARUSZENIE POLA BRAMKOWEGO/INGERENCJA BRAMKARZA – dotyczy gdy drużyna broniąca jest w posiadaniu piłki.

TRZYMANIE – gracz nie może utrudniać przeciwnikowi poruszania się i poruszania kijem